Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Ocellus s.r.o. Menu

AOC Alsace - Henri Klée

Vinařství Henri Klée je rodinné vinařství z tradicí od roku 1624 z obce Katzenthal. Obhospodařuje 7 hektarů vinic meti kterými jsou i polohy s apelací Grand Cru. Ve své produkci má všechny tradiční alsaské odrůdy. Chloubou jsou vína z apelačních tratí Grand Cru z vinice Wineck Schlossberg, Gewürtztraminer a Riesling.

Alsaský region je přibližně 80 km dlouhý a rozkládá se podél hranice s Německem v severovýchodní Francii. Na severu ohraničuje oblast město Štrasburk a na jihu město Mulhouse. Východní hranici regionu tvoří řeka Rýn, západní pak je úpatí pohoří Vogéz.

Alsasko je výjimečné ze dvou důvodů. Je to jediný region ve Francii, který prodává svoje vína pod označením odrůdy, což je vyvoláno silným vlivem německé vinařské školy. V posledních 150 letech bylo totiž Alsasko podle výsledků válečných událostí střídavě přičleňováno k Francii a Německu. Je to také prakticky jediná francouzská vinařská oblast, která svou pověst vybudovala na bílých odrůdových vínech, jako je Muškát, Ryzlink nebo Pinot Blanc. Mezi další tradiční odrůdy patří Sylvaner, Pinot Gris, Gewurtztraminer a jediná červená odrůda Pinot Noir.

V sedmdesátých letech 20. století bylo zákonem ustanoveno označení původu hroznů apelací AOC Alsace. V osmdesátých letech byla stanovena apelace Alsace Grand Cru. Toto označení může být použito pouze pro vína z vybraných 51 vinic a pouze z odrůd Muscat, Riesling, Gewurtztraminer a Pinot Gris.

AOC Alsace - Henri Klée